Financování studia

Bakalářské studium

Bakalářské studium v Irsku trvá 3-4 roky. Studenti z Evropské unie na irských vysokých školách školné neplatí. Vztahují se ně pouze tzv. Student Contribution fees v maximální výši 3.000 EUR ročně. Pokud je ale souhrnný příjem tvých rodičů nižší než cca 1,35 mil. Kč, zažádáš si o grant a tento poplatek platit nebudeš. Jestli vydělávají víc, Student Contribution fees zaplatíš buď v poloviční, nebo v plné výši, v závislosti na konkrétním souhrnném příjmu rodičů. Grant uděluje irská instituce SUSI.

Magisterské studium

Magisterské studium v Irsku trvá 1-2 roky. Školné pro studenty z EU se na irských univerzitách pohybuje nejčastěji v rozmezí od 4.000 do 10.000 EUR za rok studia. Na těch nejprestižnějších školách a oborech se ale může vyšplhat až k 30.000 EUR.

Pro studenty, jejichž roční hrubý příjem nepřesahuje 1,25 mil. Kč hrubého (započítává se i příjem rodičů, pokud s nimi student žije ve společné domácnosti), je připraven grant na školné ve výši 4000 EUR. Granty uděluje irská instituce SUSI. Samotné univerzity také často poskytují vlastní stipendia, nabídky se liší dle univerzity a oboru.

Děsí tě finanční náročnost vysokoškolského studia v Irsku?

Teď už nemusí. Nově nabízíme program Work and Travel Ireland, balíček, který ti umožní přijet do Irska, získat práci a zajistit si ubytování již v létě a tím tak začít svůj pobyt v Irsku bez finančních starostí. Více informací o Work and Study Ireland.